چه دوچرخه ای برای خانم ها مناسب است؟

چه دوچرخه ای برای خانم ها مناسب است؟

دوچرخه سواری از رشته ورزش های هوازی است که متعلق به جنسیت خاصی نبوده و در بین زنان و مردان مشترک می باشد. حتی این رشته ورزشی پرطرفدار به گروه سنی خاصی مربوط نمی باشد و افراد می توانند در گروه های سنی مختلف از کودکی گرفته تا سالمندی از آن استفاده نمایند.

البته دوچرخه با توجه به سبک دوچرخه سواری و افرادی که از آن استفاده می کنند، از تنوع بسیار بالایی برخوردار بوده و در مدل و سایزهای مختلف طراحی و تولید می شود. هم چنین تولید کنندگان دوچرخه به منظور رفاه حال مصرف کنندگان این محصول را در مدل های مختلف زنانه، مردانه یا مشترک بین هر دو گروه با سایز بندی متفاوت عرضه می کنند.

تا در این راستا افراد با جنسیت های مختلف و در رده سنی متفاوت بتوانند مناسب ترین دوچرخه را متناسب با نوع کاربرد و آناتومی بدن خود انتخاب نموده و با لذت بردن از این ورزش مفرح، سلامت خود را حفظ نمایند.

درضمن شاید شکل ظاهری تمامی دوچرخه ها، مشابه به یکدیگر باشد، اما برخی از ویژگی های این محصول نظیر شکل ظاهری بدنه، زین، کرپی فرمان و غیره تفاوت هایی دارند که در این مقاله به بررسی مشخصات دوچرخه هایی که برای بانوان مناسب است، خواهیم پرداخت.

بررسی مشخصات ظاهری

به دلیل تفاوت های ظاهری که در بدن بانوان دیده می شود، سازندگان دوچرخه تصمیم به ایجاد تغییراتی در ساختار آن نمودند که در ادامه به بررسی مهم ترین ویژگی های دوچرخه بانوان خواهیم پرداخت.

هندسه دوچرخه

در واقع یکی از بارزترین تفاوت در آناتومی بدن زنان، کوتاه بودن قد آن ها نسبت به آقایان می باشد. از این رو دوچرخه های مخصوص بانوان دارای ارتفاع کوتاه تری می باشد.

از سویی دیگر آناتومی فیزیکی بدن آن ها به گونه ای است که از بالاتنه کوتاه تر و پاهای کشیده تری برخوردارند و ستون فقرات آن ها نسبت به آقایان کوتاه تر می باشد، بنابراین طول این دوچرخه کوتاه تر ساخته می شود تا زنان در حین دوچرخه سواری به فرمان دسترسی آسانی داشته باشند.

در ضمن فریم دوچرخه زنانه در بخش مثلتی جلو دوچرخه و در قسمت بالا به صورت منحنی می باشد. این انحنا در واقع به منظور راحتی در سواری خانم ها تعبیه شده است.

زین دوچرخه

طراحی زین برای این نوع دوچرخه، متفاوت می باشد. از این رو برای مدل های زنانه، زین های پهنی در نظر گرفته شده است که در ارتفاع پایین تر قرار داده می شود.

کرپی فرمان

به بخش متصل کننده فرمان به بدنه دوچرخه، کرپی فرمان گفته می شود که در نوع نشستن فرد و کیفیت رکاب زدن بسیار موثر می باشد. لازم به ذکر است، کرپی دوچرخه در دو نوع ثابت و متغیر موجود می باشد که البته در بدنه دوچرخه بانوان از نوع کرپی فرمان متغیر استفاده می شود.

دستگیره

حتی طراحان ساخت دوچرخه بانوان با توجه به نزدیک بودن فاصله شانه ها و ظرافت دستان آن ها، از دستگیره های باریک تر برای محصولات خود استفاده می کنند.

هم چنین دستگیره این مدل دوچرخه ها در قسمت نزدیک تری نسبت به مرکز فرمان قرار گرفته است. تا در این راستا بانوان در زمان استفاده از فرمان، احساس خوشایندی داشته باشند و در ضمن هنگام دوچرخه سواری احساس درد در ناحیه شانه، نداشته باشند.

اهرم ترمز

به واسطه کوچک بودن سایز دستان بانوان، در این نوع دوچرخه ها از اهرم های ترمز کوچک تر استفاده می شود. در این صورت خانم ها، در زمان نیاز ترمزگیری به راحتی آن را در دست گرفته و فشار می دهند.

علاوه بر موارد گفته شده، از دیگر ویژگی های این نوع دوچرخه می توان به وزن سبک دوچرخه و پدال، نوع قرار گیری پدال ها و حتی رنگ آن اشاره نمود.

سخن آخر

دوچرخه مخصوص بانوان به دلیل آناتومی بدن آن ها دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردی می باشد که در حقیقت این تفاوت های ظاهری باعث شده تا این دسته از دوچرخه ها برای استفاده بانوان مناسب گردد.

البته باید به این نکته توجه داشت که این سبک از دوچرخه هم باید استاندارد های لازم و اصولی را داشته باشد تا زنان در حین دوچرخه سواری دچار آسیب های جسمانی نگردند و از دوچرخه سواری لذت کافی ببرند.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *