دوچرخه سواری چه قدر کالری میسوزونه؟

دوچرخه سواری چه قدر کالری میسوزونه؟

فعالیت های بدنی عموما به دو دسته هوازی و غیر هوازی تقسیم بندی می شوند. در فعالیت های هوازی، خون با اکسیژن بالا به وسیله قلب پمپاژ می شود و بدین وسیله اکسیژن به تمام عضلات در حال فعالیت بدن برسد.

رشته های ورزشی مختلفی نظیر، شنا کردن، پیاده روی و دوچرخه سواری در دسته ورزش های هوازی قرار گرفته اند. چرا که در حین انجام این ورزش ها ضربان قلب و تنفس برای مدت نسبتا طولانی افزایش می یابد و  هم چنین قلب و ریه ها فعالیت بیشتری خواهند داشت.

لازم به ذکر است ورزش های هوازی نه تنها به تناسب اندام افراد کمک کرده، بلکه مزایای بیشماری برای سلامت جسم  و روح ورزشکاران به همراه خواهند داشت. البته این سوال پیش می آید که ورزش های هوازی نظیر دوچرخه سواری چه مقدار کالری می سوزاند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که عوامل بسیار زیادی وجود دارد که بر میزان کالری سوزی دوچرخه سوار، موثر خواهد بود که در ادامه هر کدام از این موارد را به صورت جداگانه بررسی می نماییم.

بررسی عوامل موثر بر کالری سوزی با دوچرخه

در حقیقت سوزاندن کالری با دوچرخه سواری به عوامل متعددی نظیر نوع دوچرخه، توان و وزن دوچرخه سوار، سرعت دوچرخه سواری، شرایط آب و هوایی و نوع محیط بستگی دارد. که هر کدام از این موارد به شرح زیر می باشد.

تاثیر سرعت دوچرخه سواری با کالری سوزی

در واقع کالری سوزی با سرعت دوچرخه سواری رابطه ای مستقیم خواهد داشت. به گونه ای که هرچه سرعت دوچرخه سوار بیشتر باشد، در هر دقیقه تعداد رکاب های بیشتری زده و کالری بیشتری می ‌سوزاند و از این طریق انرژی بیشتری را صرف رکاب زدن خواهد کرد.

تاثیر نوع دوچرخه با کالری سوزی

علاوه بر موارد گفته شده، نوع دوچرخه، عرض لاستیک و غیره بر میزان کالری سوزی موثر می باشد. از این رو به افراد توصیه می شود تا برای کالری سوزی بیشتر، از دوچرخه هایی نظیر BMX  و کوهستان استفاده نمایند. زیرا با استفاده از این سبک دوچرخه ها افراد می توانند با حرکت در جنگل‌ ها، مسیرهای پر پیچ ‌و خم، کالری بیشتری را بسوزانند.

تاثیر محیط دوچرخه سواری با کالری سوزی

در واقع رکاب زدن در محیط های بیرون از خانه، منجر به عبور از پستی و بلندی ها و مسیرهای غیر قابل پیش بینی می باشد و همین امر باعث می شود تا دوچرخه سوار، کالری بیشتر مصرف نماید. البته باید به این نکته توجه داشت که با دوچرخه سواری در محیط های بیرون از خانه و فضای سبز می توان علاوه بر تناسب اندام، سلامت روح و روان را هم تامین نمود.

تاثیر وزن و توان دوچرخه سوار با کالری سوزی

هر چه دوچرخه سوار، وزن بیشتری داشته باشد، قدرت و توان بدنی وی افزایش می یابد. در نتیجه افراد می توانند با سرعت و قدرت بالاتری رکاب بزنند و در نهایت کالری سوزی بیشتری داشته باشند.

تاثیر شرایط آب و هوا بر کالری سوزی

از دیگر موارد مهم و تاثیر گذار برای کالری سوزی بیشتر در حین دوچرخه سواری، تغییرات جوی و شرایط آب و هوایی می باشد. به عنوان مثال وزش باد در زمان رکاب زدن باعث می شود تا دوچرخه سوار نیاز به توان و مصرف کالری بیشتری داشته باشد.

تاثیر تغذیه دوچرخه سوار بر کالری سوزی

به جرات می توان گفت، نوع رژیم غذایی، مصرف غذا، نوشیدنی قبل از رکاب زدن، در تناسب اندام و میزان مصرف کالری موثر می باشد. به همین منظور توصیه می شود تا برای تناسب اندام از طریق دوچرخه سواری از مشاورین تغذیه و مربیان متخصص در این حوزه راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

سخن آخر

همان طور که گفته شد، دوچرخه سواری از ورزش های مفرح و نشاط آوری است که به افراد در کاهش وزن، سلامت جسمی و روحی کمک بسزایی خواهد کرد. البته برای محاسبه دقیق میزان مصرف کالری در حین دوچرخه سواری، توصیه می شود تا از ابزارهای مختلف نظیر ساعت های هوشمند استفاده نمایید تا در حین رکاب زدن، میزان کالری مصرف شده بر اساس مسافت و توان دوچرخه سوار را محاسبه نمایند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *