دلایل درد نشیمنگاه هنگام دوچرخه سواری

دلایل درد نشیمنگاه هنگام دوچرخه سواری

دوچرخه سواری هم مانند دیگر ورزش ها، در صورت عدم آگاهی وشناخت صحیح ورزشکار، آسیب هایی را برای وی در پی دارد که در صورت آگاهی با عوارض دوچرخه سواری می توان احتمال وقوع این بیماری ها را به حداقل میزان ممکن رساند.

در واقع آسیب های ناشی از دوچرخه سواری شامل مواردی نظیر گردن درد، کمر درد، درد زانو، درد در ناحیه مچ پا و دست درد می باشد. البته باید به این نکته توجه داشت که اگر دوچرخه سواری طبق توصیه های پزشکی و رعایت اصول انجام گیرد، می تواند لذت فراوانی را برای افراد به همراه داشته باشد.

و اما در میان عوارض مختلف دوچرخه سواری، درد در ناحیه نشیمنگاه، یکی از شایع ترین مواردی است که در ادامه به بررسی دلایل درد در این ناحیه هنگام دوچرخه سواری و نکاتی برای جلوگیری از آن خواهیم پرداخت.

بررسی علل مختلف درد در ناحیه نشیمنگاه

درد در ناحیه نشیمنگاه یکی از عوارض مهم دوچرخه سواری است که معمولا منجر به آسیب دیدگی در ناحیه لگن، دنبالچه و مفصل ران می گردد. البته بروز این درد می تواند علل مختلفی داشته باشد اما مهم ترین آن ها به شرح زیر خواهد بود.

 • عدم استفاده از زین مناسب و غیر استاندارد
 • دوچرخه سواری های طولانی مدت
 • استفاده از شلوارک های نامناسب در زمان دوچرخه سواری
 • رکاب زدن های شدید و پی در پی

نکاتی کاربردی برای پیشگیری از درد در ناحیه نشیمنگاه

در واقع درد در ناحیه نشیمنگاه از دسته آسیب هایی است که در صورت بروز و شدت یافتن آن، مانع از ادامه دوچرخه سواری گردیده و عوارض جبران ناپذیری را برای دوچرخه سوار به همراه خواهد داشت.

از این رو در ادامه به بررسی نکات مهم و کاربردی برای پیشگیری از درد در این ناحیه می پردازیم.

 • برای دوچرخه سواری باید از زین های استاندارد و باکیفیت استفاده نمود. البته برخی از زین های حرفه ای به صورت باریک طراحی شده اند که در استفاده طولانی مدت، موجب فشار بیشتر به عروق و اعصاب دنبالچه می شود.
 • هم چنین با استفاده از پد های ژلاتینی می توان مقدار فشار زین به ناحیه لگن را کاهش داد اما باید به یاد داشته باشید. که این پدها برای دوچرخه سواری های کوتاه مدت کارساز بوده و در دوچرخه سواری های طولانی مدت تاثیر چندانی نخواهد داشت.
 • برای کاهش درد لگن باید شیب زین را تنظیم کرده و آن را کمی به سمت جلو و پایین قرار دهید.
 • علاوه بر موارد گفته شده باید دسته دوچرخه را کمی بالاتر قرار دهید تا فشار کمتری به دنبالچه وارد شود. البته این روش صرفا برای دوچرخه سواری در مسیرهای کوتاه توصیه می شود.
 • دوچرخه سوار باید در حین دوچرخه سواری به طور مرتب جای خود را تغییر دهد.
 • در ضمن سفارش می شود تا هر چند وقت یک بار از روی زین بلند شود و اجازه دهد ناحیه لگن و دنبالچه کمی آزاد شده و به آن فشاری وارد نشود.
 • استفاده از شورت های مخصوص دوچرخه سواری با پد در ناحیه دنبالچه هم می تواند برای پیشگیری از درد در این ناحیه کمک کننده باشد.

سخن آخر

بسیاری از مشکلات و آسیب های ایجاد شده در حین دوچرخه سواری به علت میزان نبودن ارتفاع زین، جلو و عقب بودن زین، ارتفاع دسته، فاصله دو دسته از هم، طول دسته رکاب و بسیاری متغیرهای دیگر ایجاد می شوند. بنابراین لازم است تا دوچرخه سواران برای جلوگیری از آسیب های احتمالی نظیر درد در ناحیه نشیمنگاه و غیره از دوچرخه های استاندارد و متناسب با فرم بدن خود استفاده نمایند.

بسیاری از آسیب های دیگر هم صرفا به علت عدم آشنایی دوچرخه سوار در تعامل و استفاده درست از دوچرخه و استفاده از  تکنیک های نامناسب می باشد.

از این رو برای سلامت هر چه بیشتر و افزایش لذت دوچرخه سواری توصیه می شود تا اطلاعات لازم و کافی در این خصوص را کسب نموده و با دقت هر چه تمام تر در حین دوچرخه سواری انجام دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *